AD ABSOLUTUM - Asociatia absolventilor Universitatii Tehnide din Cluj-Napoca

Telefon : 0264 401736 ; Email : Simina.Lakatos@mis.utcluj.ro

Anunturi

Stimaţi colegi,

Mulţumim pe această cale celor care în decursul anului trecut au înţeles să ni se alăture prin direcţionarea a 2% din impozitul pe venitul anului fiscal 2005, către Asociaţia AD ABSOLUTUM a absolvenţilor Universităţii Tehnice din Cluj-Napoca. Contribuţia d-voastră a fost foarte importantă pentru a realiza o parte din obiectivele asociaţiei.

Pentru anul fiscal 2006, aveţi de asemenea posibilitatea de a dispune asupra destinaţiei unei sume reprezentând până la 2% din impozitul pe venitul net anual impozabil pentru sponsorizarea entităţilor nonprofit în conformitate cu prevederile art.57 şi 84 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare. De remarcat că direcţionarea a 2% din impozitul pe venit nu este o donaţie  este vorba de o sumă datorată statului, ca impozit, dar la care puteţi decide Dvs. modul şi cui va fi ea alocată.

Revenim cu rugamintea de a sprijini financiar Asociaţia AD ABSOLUTUM a absolvenţilor Universităţii Tehnice din Cluj-Napoca. Donaţia d-voastră va ajuta la realizarea obiectivelor acesteia dintre care amintim:

• ● Finanţarea de programe educaţionale şi de cercetare ştiinţifică şi acordarea de burse de studiu în străinătate studenţilor din Universitatea Tehnică;

• ● Îmbunătăţirea condiţiilor de studiu şi de viaţă a studenţilor prin dezvoltarea bazei materiale a universităţii;

• ● Acordarea de burse şi de facilităţi la serviciile oferite de Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca: manifestări ştiinţifice, bibliotecă, publicaţii, bilete la spectacolele organizate în Universitate, tarife speciale de cazare în spaţiile universităţii în timpul vacanţelor, bazinul olimpic, etc.;

• ● Orientarea antreprenorială a învăţământului tehnic în vederea integrării cu mediul de afaceri;

• ● Dezvoltarea de servicii de consiliere în carieră pentru studenţii şi absolvenţii Universităţii, precum şi facilitarea contactului între absolvenţi si angajatori;

• ● Sprijinirea formaţiilor culturale ale UTCN (ansamblul Românaşul, formaţiile de teatru, dans modern, orchestra de cameră, etc.) şi a Asociaţiei Sportive Politehnica;

• ● Promovarea imaginii Universităţii Tehnice din Cluj-Napoca în ţară şi străinătate;

• ● Editarea Revistei Ad ABSOLUTUM care să reprezinte asociaţia, cadrele didactice din universitate, studenţii, viaţa absolvenţilor din ţară şi străinătate;

• ● Sprijinirea organizării reuniunilor şi întâlnirilor periodice între absolvenţii din aceeaşi promoţie;

• ● Întreţinerea şi actualizarea periodică a unei baze de date cu informaţii despre membrii asociaţiei, cu posibilitatea de accesare directă prin Internet de pe site-ul AD ABSOLUTUM, care să permită utilizatorilor căutarea în structura acesteia în funcţie de drepturile de acces stabilite de asociaţie, cu respectarea opţiunilor fiecărui membru şi facilitând în acest fel comunicarea în ambele sensuri; Vă aducem la cunoştinţă pe această cale că suntem în faza de finalizare a unei baze de date cu toţi absolvenţii Universităţii Tehnice, cu posibilitatea de accesare directă prin Internet de pe site-ul AD ABSOLUTUM pentru membrii asociaţiei. Prin donaţia d-voastră de 2% puteţi fi înscris automat în asociaţie dacă doriţi acest lucru şi completaţi Formularul de înscriere pe care îl depuneţi la Oficiul de Relatii Internaţionale sau îl trimiteţi pe adresa Simina.Lakatos@mis.utcluj.ro.

Ataşat găsiţi, pentru cazul în care vă hotărâţi ca destinaţia sumei să fie Asociaţia AD ABSOLUTUM, fişa 230, completată parţial cu datele asociaţiei Ad Absolutum.

Dumneavoastră trebuie doar să completaţi datele personale şi suma pe care doriţi să o donaţi pentru asociaţie, să semnaţi fişa şi să-i ataşaţi copii după fişele Dvs. fiscale. Dacă nu cunoaşteţi suma corespunzătoare a 2% din impozit, nu vă faceţi probleme  ea va fi calculată de către organele fiscale. Introduceti fişa şi copiile într-un plic adresat Direcţiei Generale a Finanţelor Publice Cluj (Piaţa Avram Iancu nr. 19, Cod Poştal 400117) şi trimiteţi plicul prin poştă până cel târziu la termenul limită de depunere - 15 mai 2007. Dacă lăsaţi plicul la secretariatul Rectoratului sau la registratura UTCN, ne vom ocupa noi de timbrare şi expediere. Angajaţii UTCN pot trimite formularul 230 la Rectorat prin secretariatele catedrelor.

Cei care obţin şi alte venituri pe lângă salarii, vor completa formularul 200 -Declaraţie specială privind veniturile realizate în anul 2006, la toate capitolele aferente tipului de venit obtinut, inclusiv capitolul III, Destinaţia sumei reprezentand 2% din impozitul pe venitul anual datorat pe care il veţi primi de la organele fiscale.

În speranţa că demersul nostru va găsi un ecou favorabil, Vă mulţumim şi Vă asigurăm de întreaga noastră consideraţie.

RECTOR

Prof.dr.ing. Radu MUNTEANU

Documentele pot fi descarcate de aici:

Fisa fiscala 230

Formular inscriere